MAAILMAKUULSA JAAPANI ANSAMBLI KODŌ SUUREJOONELINE TAIKO-TRUMMIDE ETENDUS NOKIA KONTSERDIMAJAS

24. märtsil 2014 esineb Nokia Kontserdimajas maailmakuulus taiko-trummide ansambel KODŌ Jaapanist. Unikaalsete löökpillide suurejooniline etendus Tallinnas leiab aset kollektiivi «One Earth Tour – Legend» maailmaturnee raames.

VAATA VIDEOT

«Jaapani löökpilliansambli Kodō ainsast Eesti külastusest on möödas enam kui tosin aastat. Tol korral jäi suur osa publikust ukse taha, kuna kontserdisaalid pole kummist,» meenutab festivali Orient kunstiline juht Peeter Vähi. «Kodō programmid on ülimalt atraktiivsed, neis ühinevad sajanditevanused Jaapani muusikatraditsioonid ning kaasaegsed väljendusvahendid. Paljaste ülakehadega mehed taovad käevarrejämeduste nuiadega hiigeltrumme, nende trummimäng on vaadeldav kui omamoodi koreograafia. Autokoormatäis löökpille täidavad saali jõuliste helidega, mikrofone pole seejuures tarvis, pigem võib vaja minna kõrvatroppe. Suurima etenduses kasutatava trummi – ō-daiko – läbimõõt on üle pooleteise meetri ning see kaalub umbes pool tonni,» lisas Vähi.

Avastades Jaapani trummi Taiko piirituid võimalusi, sepistab Kodō uusi suundi elavale kunstivormile. Jaapani keeles kannab sõna «Kodō» kahte tähendust. Esiteks, kogu rütmi aluseks olev «südamelöök» – on öeldud, et Taiko trummi hääl meenutab emaüsas tuntavat ema südamelööki, ja ei ole kellelegi võõras teadmine, et lapsi uinutatakse magama tänu selle kõmisevale vibratsioonile. Teisalt võib see tähendada «trummilapsi», mis peegeldab Kodō soovi mängida trumme kergusega, nagu laps, kes tegutseb südamega. Alates 1981. aasta debüüdist Berliini festivalil on Kodō andnud üle 2800 etteaste kõigil viiel kontinendil, veetes ühe kolmandiku aastast välismaal, kolmandiku Jaapanis tuuritades ning kolmandiku puhates ja töötades Sado saarel uue materjal kallal.

Taiko (太鼓) tähendab jaapani keeles trummi. Jaapanist väljaspool on see sõna aga kasutusel viidates erinevatele jaapani trummidele ning ka suhteliselt noorele kunstivormile – taiko-trummide ansamblile. Taiko trummid on arendatud laiaks valikuks löökpillideks, mis kasutusel Jaapani folk-, rituaal- ja klassikalises muusikas.

Kodō püüdluseks on nii säilitada kui üha uuesti tõlgendada traditsioonilisi Jaapani esituskunste. Ansambli juhi Takao Aoki sõnul justkui kaoks etenduse ajal inimese ja trummi vaheline ruum. «Tekkiv sümbioos saavutab täielikult uued mõõtmed. Loodut ei saa konkreetselt katsuda, kuid selles on tunnetatav elujõud, ja kõik, kes selles ruumis viibivad, on mingil viisil muundatud.»

Kodō ansambli liikmed elavad samanimelises külas. Peale kümne aastast tegutsemist endises koolimajas, asus Kodõ lõpuks ümber 100 000 ruutmeetrilisele tiheda metsaga kaetud alale Ogi poolsaarel, kus 1988. aastal leidis aset uue küla avatseremoonia. Hoidmaks Kodõ tahet säilitada traditsioonilisi kunste, ehitati peamaja 200 aasta vanuse vana talu palkidest, mis oli algselt määratud lammutamisele. Nüüdseks on see hoone laiendatud ja hõlmab ka toitlustusalasid ning maailmamuusikale ja tantsule pühendatud raamatukogu. Alates sellest ajast on lisandunud vastuvõtuhoone, ööbimismaja, stuudio, ning värskeima lisana uus prooviruum. Peale põhiliste hoonete on ansambli abielus liikmed ehitanud ümbritsevatele maalappidele kodud ka oma peredele.

OSTA PILET SIIT

Piletid on müügil Ticketpro internetipoes aadressil www.ticketpro.ee, kõigis Ticketpro müügipunktides, Statoili teenindusjaamades, Selverites ning valitud Eesti Posti kontorites üle Eesti.

 

Kodō etenduse produtsent on Live Nation Baltics koostöös Festivaliga Orient

Live Nation Baltics’it sõidutab Peugeot

 

Lisainfo:

Ilja Judeikin
Live Nation Baltics
tel.: +372 50 28 712
e-mail: ilja@bdg.ee

 

www.fbi.ee

www.festivalorient.com

www.kodo.or.jp